Zapraszamy na Festiwal Pilskich Smaków czwartek, 30 sierpnia 2018

Już 9 września 2018r. zapraszamy na Dożynki Powiatowe w Pile, podczas których odbędzie się Festiwal Pilskie Smaki. Festiwal organizuje nasze Stowarzyszenie wspólnie z Powiatem Pilskim. Dofinansowanie na realizację tego przedsięwzięcia otrzymaliśmy ze środków Lokalnej Grupy Działania „Krajna nad Notecią”.

- Konkurs ma na celu promocję kuchni regionu pilskiego, a także ogromnego potencjału w tym zakresie kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń i szkół działających na naszym terenie. Oczywiście będzie to też okazja do integracji i promocji różnych organizacji i gmin powiatu pilskiego. Na pewno będzie smacznie i kolorowo – mówi Włodzimierz Paprocki, prezes stowarzyszenia Formacja Dźwierszno.

Do udziału w konkursie zgłosiło się sześć drużyn: Koło Gospodyń Wiejskich z Kotunia (gmina Szydłowo), Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Brzostowie (gmina Miasteczko Krajeńskie), Stowarzyszenie Gminna Rada Kobiet, Koło w Wiktorówku (gmina Łobżenica), Koło Gospodyń Wiejskich w Kruszewie (Gmina Ujście), Koło Gospodyń Wiejskich w Pobórce Wielkiej (gmina Białośliwie) oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Czajczu (gmina Wysoka).

Potrawy oceniać będzie jury pod przewodnictwem Zenona Hołubowskiego. Zenon Hołubowski jest członkiem Amerykańskiej Federacji Kulinarnej, Światowego Zrzeszania Szefów Kuchni (WACS) oraz honorowym członkiem Stowarzyszenia Euro-Toques Poland, absolwentem Culinary Instytute of America, jest jednym z dwóch Polaków posiadających Certyfikat CEC (Certifed Executive Chef). Od 2017r. posiada  Certyfikat CMC (Certifed Master Chef), co czyni Go pierwszym i jedynym Polakiem, który może pochwalić się najwyższymi kwalifikacjami przyznawanymi przez WACS. Ponadto trenuje Narodową Reprezentację Polski Seniorów na Puchar Świata Luxemburg 2018. W 2008r. jako trener i kapitan Kadry Narodowej Polski wywalczył brązowy medal na Olimpiadzie Kulinarnej w Erfurcie. Szkoli Kucharzy i Szefów Kuchni podczas realizacji projektów szkoleniowych finansowanych z UE, jeden z najbardziej doświadczonych Szefów Kuchni w Polsce i zagranicą od wielu lat angażujący się w działania prospołeczne i lokalny patriotyzm.