Znamy najlepsze Pilskie Smaki wtorek, 11 września 2018

Z inicjatywy naszego Stowarzyszenia w dniu 9 września 2018r. odbył się konkurs kulinarny Pilskie Smaki. Konkurs zorganizowaliśmy wspólnie z Powiatem Pilskim podczas Dożynek Powiatowych na stadionie przy ul. Okrzei w Pile. Konkurs został dofinansowany ze środków Lokalnej Grupy Działania „Krajna nad Notecią”.

Do udziału w konkursie zgłosiło się sześć drużyn: Koło Gospodyń Wiejskich w Pobórce Wielkiej (gmina Białośliwie), Stowarzyszenie Gminna Rada Kobiet, Koło w Wiktorówku (gmina Łobżenica), Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Brzostowie (gmina Miasteczko Krajeńskie), Koło Gospodyń Wiejskich z Kotunia (gmina Szydłowo), Koło Gospodyń Wiejskich w Kruszewie (Gmina Ujście), oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Czajczu (gmina Wysoka).

Zaprezentowane w konkursie potrawy to: dworka w czerwonym fartuszku, czernina z kaczki, szare kluchy z kapustą, pierogi z ryby i szpinaku, zupa chilli i bigos tradycyjny. Oceniało je jury w składzie: Zenon Hołubowski (przewodniczący), Włodzimierz Paprocki, Violetta Schott z ZSG w Pile i Jerzy Wiesiołek, członek Zarządu Powiatu w Pile. Jurorzy zwracali uwagę m. in. na wykorzystanie w przygotowaniu potraw, lokalnych produktów i tradycyjnych przypraw, a także na smak dania i sposób jego prezentacji.

Pierwsze miejsce w Festiwalu Pilskie Smaki zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich z Kotunia za pierogi z ryby i szpinaku, drugie miejsce przyznano ZSCKR w Brzostowie za szare kluchy z kapustą, a trzecie Stowarzyszenie Gminna Rada Kobiet, Koło w Wiktorówku za czerninę z kaczki.

Włodzimierz Paprocki, prezes: - Byłem pod wielkim urokiem bardzo prostej, a nawet chłopskiej potrawy, którą przygotowała młodzież ze szkoły w Brzostowie - szare kluchy - która nadaje się nawet na szlachecki stół. Warto organizować takie przedsięwzięcia ponieważ zbliżają nas do minionych czasów, do naszej tradycji i korzeni. Dziś rzadko serwuje się tradycyjne potrawy ponieważ wymagają pewnego doświadczenia i czasu na przygotowanie. Jestem pełen podziwu nie tylko dla drużyn biorących udział w tym konkursie ale również dla wiedzy i zaangażowania pana Zenona Hołubowsksiego. Chociaż każdy z członków jury preferował nieco inne smaki, cieszę się że nie było zbyt dużych rozbieżności między nami.