Na Szarży pod Krojantami wtorek, 4 września 2018

Blisko 130 koni oraz 250 aktorów uczestniczyło w tegorocznej Szarży pod Krojantami. Tradycyjnie już w pierwszą niedzielę września można było zobaczyć tu największą plenerową inscenizację w Europie z udziałem kawalerii. Również nasze Stowarzyszenie uczestniczyło w tym niezwykłym widowisku.

Inscenizację zaprezentowano po rocznej przerwie. W ubiegłym roku zrezygnowano z niej po nawałnicy, która dotknęła powiat chojnicki, również okolice Krojant. Uczestnicy inscenizacji również wówczas przyjechali jednak na miejsce, aby pomóc w usuwaniu zniszczeń spowodowanych przez żywioł. My również wówczas wsparliśmy tą akcję.

Scenariusz do szarży pod Krojantami został napisany 1września 1939 roku. Właśnie tego dnia żołnierze 18 Pułku Ułanów Pomorskich stoczyli tu bitwę z żołnierzami niemieckimi. Od wielu lat jest ona upamiętniana przez pasjonatów historii i koni. Ważną częścią obchodów była też inscenizacja „Współczesne Polskie Siły Zbrojne. Szarża kawalerii zmotoryzowanej, pancernej i powietrznej”. Można było zobaczyć również jak wyglądało życie ułanów w obozie, była też prezentacja wozów i bryczek oraz bieg ułański.

Jako Stowarzyszenie Formacja Dźwierszno i Spółdzielnia Socjalna „Świt Dobry” na prośbę Polskiego Klubu Kawaleryjskiego, zadbaliśmy o wyżywienie uczestników tego wydarzenia:

Włodzimierz Paprocki, prezes: - Panowie! Cóż ja mogę powiedzieć... Czy to nie jest ogromny honor móc gotować dla Was. Dla tylu wspaniałych ludzi zebranych w jednym miejscu. Dla ułańskiej fantazji, honoru, patriotyzmu - dla Niej, dla Polski. Bardzo Wam dziękuję, że mogłem tam z Wami być, ponieważ to Wy tworzycie to piękne widowisko. Był z nami w Krojantach marszałek Piłsudski, a powóz z nim zdobył drugie miejsce w konkursie powozów. Często zastanawiałem się za co ludzie go kochali. Za co żołnierze go kochali. W dedykacji dla Pułkownika Wieniawy Długoszowskiego w swojej biografii pisze: ”Szaleńcze, co uzdę próbujesz założyć sam sobie. Nie dla własnej chwały, lecz dla honoru służenia dla mnie”. Myślę, że Wy każdego roku przybywacie pod Krojanty dla honoru służenia Polsce. Pozdrawiam Wszystkich Serdecznie. Czołem Panowie!

Zdjęcia: FB Szarża pod Krojantami