100 lat Niepodległej Polski środa, 14 listopada 2018

100 lat w niepodległej Polsce! Do tej rocznicy przygotowywaliśmy się od dawna. Stąd uczestnictwo naszego stowarzyszenia w wielu wydarzeniach w różnych miejscowościach, by przybliżyć wszystkim postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, i czas w którym Polska odzyskiwała niepodległość.

Byliśmy m.in. w Jastrowiu, kilkakrotnie w Pile, Wałczu, Lińsku, Gródku Krajeńskim, Dźwiersznie i Krojantach. Wszędzie przyświecała nam idea wspólnej Polski, w której dla wszystkich znajduje się miejsce bez względu na kolor skóry, stan posiadania, wyznanie, poglądy polityczne czy pochodzenie.

11 listopada 2018r. świętowaliśmy najpierw w Łobżenicy, gdzie po oddaniu hołdu Powstańcom Wielkopolskim Marszałek zaprosił wszystkich do Górki Klasztornej. W tutejszym sanktuarium została odprawiona msza za Ojczyznę, a uświetnił ją Zespół Mandolinistów „Frygi” z miejscowości Łąkie.

- Dokładnie pamiętam kiedy kilka lat temu pan Stanisław Gortat w Górce Klasztornej opowiadał mi, że nigdy tutaj nie koncertował, a jeździł przecież ze swoimi muzykami niemalże po całym świecie. Często, przed podróżą, na chwilkę zadumy, modlitwy, zatrzymywał się w sanktuarium. Ogromnie się cieszę, że chociaż w niewielkim stopniu nasze Stowarzyszenie mogło się przyczynić, do tego, że usłyszeliśmy w Górce ten wspaniały zespół. Nie stałoby się to gdyby nie wspaniali ludzie z Górki Klasztornej z Księdzem Ekonomem i Księdzem Rektorem na czele. Bardzo, bardzo serdecznie za wszystko dziękujemy! Dziękujemy też Orkiestrze Dętej OSP z Krajenki i wszystkim innym naszym przyjaciołom, którzy wraz z nami świętowali Niepodległość, oraz za honorowe patronaty marszałka Marka Woźniaka, starosty Eligiusza Komarowskiego i burmistrza Piotra Łososia. Dziękujemy! To my jesteśmy tłem dla was wszystkich i jesteśmy z tego powodu dumni! – mówi Włodzimierz Paprocki, prezes Stowarzyszenia Formacja Dźwierszno.

 

Dziękujemy za zdjęcia Małgorzacie Szcześniak i Szymonowi Chwaliszewskiemu.