Wspaniałe dania, świetna integracja i zabawa dla całych rodzin czwartek, 15 sierpnia 2019

Wspaniałe dania, świetna integracja i zabawa dla całych rodzin – tak wyglądała szósta edycja Konkursu Gotowania Dzikie Pola, który 10 sierpnia zorganizowaliśmy w Gródku Krajeńskim. Wydarzenie odbyło się przy wsparciu finansowym i pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Starosty Pilskiego i Burmistrza Łobżenicy oraz przy współpracy z Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej OWES ETAP w Poznaniu. Dziękujemy!

Do konkursu gotowania przystąpiło dziesięć trzyosobowych drużyn. Każda z nich miała za zadanie przygotowanie potrawy w warunkach polowych. Pierwsze miejsce zdobyła Spółdzielnia Socjalna z Wągrowca (maczanka krakowska), drugie - Szkoła Podstawowa w Dźwiersznie Małym (strogonow i ziemniaki z ogniska, trzecie – drużyna Filipiny- Polska (Chicken Adobo), czwarte - "Ale Babki" z Kcyni z Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (chłodnik i placuszki z cukinii oraz racuszki), piąte – Koło Łowieckie Nr 14 „Dzik” z Łobżenicy (comber i karkówka z warzywami). W konkursie brały udział również i pięknie zaprezentowały się: Stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Wsi Rychlik z kociołkiem pasterza, Sołectwo Rychlik z golonką w kapuście, „Błękit Krajny” z zupą gulaszową oraz wspaniałym koncertem, Centrum Zabaw „Przygoda” z Wysokiej z Chili con Carne oraz drużyna OWES ETAP Poznań z potrawą gruzińską.

- Różnorodność drużyn i ich wysoki poziom gotowania sprawił nam nie lada problem. Poziom był bardzo wyrównany a o podziale miejsc zadecydowały ułamki punktów. Jednak całkowitą zgodność jury uzyskała maczanka krakowska, którą przygotowały panie z Wągrowca. Wysublimowany smak, wygląd, sposób podania zagwarantowały im pierwsze miejsce. Wspaniale zaprezentowało się, jak zwykle, Koło Łowieckie Dzik - był sygnalista i zastawa myśliwska. Jestem szczęśliwym człowiekiem, ponieważ w konkursie wzięła też udział drożyna Polska-Filipiny. Wszystko doskonale oflagowane, a kurczak zgodny z przepisem podanym wcześniej. Widzę coraz więcej rodzin gdzie mieszają się kultury, narodowości. To budujące. Zresztą wszystkie drużyny zasługują na najwyższe pochwały. Niestety, o poszczególnych miejscach zadecydowały szczegóły, zazwyczaj szczypta soli – mówi Włodzimierz Paprocki, prezes Stowarzyszenia.

W ramach tegorocznych Dzikich Pól Ponadto odbyły się też Rekreacyjne Biegi Przełajowe na trzech  dystansach: przedszkolaki z opiekunami ok. 400 m, dzieci i młodzież – 1000 m oraz dorośli  - 2 000 m. Wszyscy szczęśliwie i z uśmiechem ukończyli biegi.  Zostały  wręczone puchary dla najmłodszego biegacza, najstarszego uczestnika biegu oraz dla najliczniejszej, biegającej rodziny.

- Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim za udział w Dzikich Polach, a w szczególności Panu Staroście Eligiuszowi Komarowskiemu, który obiecał większe wsparcie wydarzenia w przyszłym roku, Panu Kazimierzowi Wasiakowi, przewodniczącemu Rady Powiatu w Pile, który zawsze jest z nami oraz burmistrzom: Piotrowi Łososiowi i Józefowi Lewandowskiemu za wspieranie tego przedsięwzięcia. Dziękujemy też uczestnikom konkursu, biegaczom i wszystkim gościom – dodaje Włodzimierz Paprocki.

Wydarzenia współorganizowało Stowarzyszenie OWES Etap, które pomaga podmiotom ekonomii społecznej. Stowarzyszenie posiada akredytację akredytacje Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dziękujemy też za pomoc Stowarzyszeniu Nasz Gródek.

Dziękujemy wszystkim!